Rozpuszczalniki do części wykonanych z różnych materiałów
Produkcja wysoce precyzyjnych części o złożonej geometrii wewnętrznej wymaga najwyższej jakości w całym łańcuchu produkcyjnym. Aby być optymalnie przygotowanym na przyszłe wymagania dotyczące czystości, szwedzki producent wymienił jeden z istniejących systemów czyszczenia rozpuszczalnikami. Wybrano Ecoclean EcoCcompact wyposażony w Ultrasonics PLUS, aby wspomnieć tylko o jednej z funkcji systemu.
Kiedy założyciel firmy Willy Loeffel przybył ze Szwajcarii do Växjö w Szwecji w 1956 roku, przywiózł ze sobą ducha przedsiębiorczości, rozległą wiedzę techniczną w zakresie obsługi tokarek z wrzecionem przesuwnym i wysoką świadomość jakości. Połączył te cechy ze szwedzką kulturą biznesową, aby stworzyć firmę, która do dziś wyznacza standardy w branży. Firma, która jest prowadzona rodzinnie w drugim pokoleniu, specjalizuje się w obróbce małych, złożonych, precyzyjnych produktów do częściowo krytycznych zastosowań w dziedzinie medycyny i energetyki, technologii zaworów i przemysłu ogólnego. Od samego początku Willo odnotowuje średnio dwucyfrowy wzrost w tych obszarach działalności. Dlatego też w ciągu najbliższych dwóch lat powierzchnia produkcyjna firmy zostanie powiększona o około 1500 metrów kwadratowych dzięki budowie nowego budynku.
Najnowocześniejsze maszyny, w tym innowacyjna technologia pomiarowa do ciągłego monitorowania produkcji precyzyjnych części wykonanych między innymi z różnych stopów stali, aluminium, tytanu, miedzi, mosiądzu i tworzyw sztucznych, zapewniają przestrzeganie nawet najściślejszych tolerancji. „Dotyczy to również czyszczenia części, gdzie cząstki i pozostałości oleju obróbkowego muszą być usuwane z zewnętrznych i wewnętrznych konturów części. Z jednej strony, jakość dalszych procesów, takich jak obróbka cieplna lub powlekanie, zależy od tej czystości. Z drugiej strony, przestrzeganie zdefiniowanych specyfikacji czystości w końcowym czyszczeniu jest koniecznością zarówno dla potencjalnego dalszego przetwarzania w zatwierdzonych procesach u naszych klientów, jak i dla funkcji części w produkcie końcowym”, wyjaśnia Peter Hultkvist, kierownik techniczny w Willo.
Do czyszczenia części firma od ponad dwóch dekad używa rozpuszczalnikowych systemów czyszczących Ecoclean. Kiedy prawie 25-letni system miał zostać wymieniony, było jasne, że nowy system czyszczenia musi spełniać nie tylko obecne, ale także przyszłe wymagania dotyczące czystości w sposób elastyczny i powtarzalny. „Ważne było dla nas, abyśmy byli optymalnie przygotowani na przyszłe wyższe wymagania naszych klientów dotyczące specyfikacji czystości cząstek i folii, spójności procesu i wydajności. Kolejnym wymogiem była maksymalna stabilność procesu oraz gotowość do automatycznego przesyłania danych do naszego systemu MRP”, wyjaśnia Peter Hultkvist. Kolejnym kryterium było jak najlepsze wykorzystanie dostępnego czasu produkcji poprzez optymalny wybór etapów czyszczenia stosowanych w systemie. Rozmawiali o tych kwestiach z kilkoma producentami systemów czyszczących. Fakt, że zdecydowali się na EcoCcompact firmy Ecoclean, wynikał zarówno z koncepcji systemu i jego opcjonalnych funkcji, jak i z ich dobrego doświadczenia z systemami i usługami producenta, a także z doradztwa i wsparcia opartego na ich know-how w zakresie czyszczenia.
Kompaktowy system czyszczenia rozpuszczalnikami, który zajmuje tylko 3200 x 1600 x 2450 mm (dł. x szer. x wys.), działa w warunkach pełnej próżni. W Willo's jest używany z węglowodorami, których używali do tej pory, ale może być również łatwo obsługiwany z modyfikowanymi alkoholami (półpolarnymi rozpuszczalnikami) pod warunkiem niewielkich modyfikacji. Firma zdecydowała się na standardową konfigurację maszyny z trzema w pełni zintegrowanymi zbiornikami zalewowymi dla etapów procesu mycia, płukania/płukania lub konserwacji.
W zależności od typu, części są dostarczane luzem lub układane w nośnikach części i obrabiane zgodnie z jednym z dziesięciu programów zapisanych w systemie sterowania maszyny, które obecnie są nadal wybierane ręcznie. W celu połączenia z firmowym systemem MRP, maszyna jest wyposażona w przyszłościowy system skanera ze zintegrowanym oprogramowaniem.
Zgodnie z wybranym programem czyszczenia, części mogą być odtłuszczone parą przed właściwym procesem czyszczenia. W tej technologii zużyty rozpuszczalnik nie jest odprowadzany do zbiornika zalewowego, w przeciwieństwie do powszechnej praktyki, ale bezpośrednio do jednostki destylacyjnej zintegrowanej jako standardowa funkcja. Ma to na celu przeciwdziałanie gromadzeniu się oleju w rozpuszczalniku. Co więcej, możliwe jest odtłuszczanie parowe z użyciem płynu myjącego jako końcowego etapu czyszczenia.
Aby zapewnić powtarzalne wyniki czystości zgodnie z wymaganiami użytkowników i rosnącymi wymaganiami, system jest wyposażony w opcję Ultrasonics PLUS oprócz standardowych procesów mycia wtryskowego i ultradźwiękowego. W przeciwieństwie do klasycznego czyszczenia ultradźwiękowego, które odbywa się pod stałym ciśnieniem w układzie komory roboczej, ciśnienie w procesie Ultrasonics PLUS zmienia się i dostosowuje do geometrii części i stopnia zabrudzenia. Ze względu na te zmiany ciśnienia, powstawanie pęcherzyków kawitacyjnych jest dostosowane do wymagań części, dzięki czemu docierają one również do obszarów wewnętrznych, do których nie docierają konwencjonalne procesy ultradźwiękowe. Dlatego też Ultrasonics PLUS skutecznie uzupełnia klasyczne metody ultradźwiękowe, szczególnie w przypadku części o złożonej geometrii wewnętrznej. Suszenie próżniowe zapewnia, że części opuszczające maszynę są całkowicie suche.
Funkcje regeneracji mediów w EcoCcompact również przyczyniają się do wysokiej jakości czyszczenia i stabilności procesu. Każdy zbiornik posiada filtrację pełnego przepływu w linii zasilającej i powrotnej, a także dodatkową filtrację obejściową. Konstrukcja połączonych systemów umożliwia użytkownikowi wybór worków filtracyjnych lub filtrów nabojowych bez konieczności zmiany obudowy. Aby usunąć jak najwięcej wiórów z płynu myjącego po czyszczeniu, filtry workowe ze zintegrowaną separacją magnetyczną są zamontowane w systemie filtracji zbiornika zalewowego 1. Pozostałe dwa obwody filtracji są wyposażone w filtry nabojowe, które mogą usuwać nawet najdrobniejsze cząstki z płynu.
„Używamy nowego EcoCcompact od lutego 2022 roku i osiągamy wyniki czyszczenia, które z pewnością spełnią przyszłe wymagania naszych klientów”, podsumowuje Peter Hultkvist.
Autor: Doris Schulz